Koka karkasa mājas energoefektivitāte.

  • Nav noslēpums, ka vairumā dzīvojamo ēku lielākā daļa apkurei izmantotās enerģijas tiek iztērēta nelietderīgi. Mēs maksājam milzīgus apkures rēķinus, jo apkurinām nevis tikai savu māju, bet arī visu apkārtējo vidi – slikti izolētas ēkas siltuma enerģiju nemitīgi izvada ārā. Var, protams, uzlabot šādu ēku energoefektivitāti, izmantojot dažādus siltinošos materiālus – akmens vates, utt. Bet var arī vienkārši izvēlēties koka karkasa māju, kura dēļ izmantotā materiāla (koks ir slikts siltumvadītājs) būs jau dabiski tendēta uz energoefektivitāti.
  • Pieskaroties kokam, tas nekad nebūs auksts – tas tāpēc, ka koks sevī uzglabā siltumu un neļauj tam plūst projām. Attiecībā uz koka telpām, tām piemīt vēl kāda vērtīga īpašība – koka sienas izkliedē siltumu vienmērīgi pa visu telpu, izvairoties no cita materiāla ēku iekštelpās ierastās situācijas, kad tuvāk siltuma avotam temperatūra ir pārāk augsta, bet pretējā istabas stūrī jau kļūst pavēsi.
  • Koka karkasa mājas ietaupa vismaz 1/3 no apkures izmaksām. Speciālisti ir aprēķinājuši tā dēvēto U-vērtību dažādu tipu ēkām. U-vērtība raksturo ēkas siltuma noturību – tā parāda, cik liels siltuma enerģijas daudzums (vatos) izplūst cauri vienam kvadrātmetram kāda materiāla, kad temperatūras atšķirība starp materiāla abām pusēm ir 1 Kelvina grāds. Koka karkasa mājām šī U-vērtība ir zemāka nekā citu materiālu ēkām, kas nozīmē, ka siltuma uzturēšanai tām jāpievada mazāk siltuma, kas skaidri atspoguļojas arī apkures rēķinos. Mazāks siltuma enerģijas patēriņš nozīmē ne tikai Jūsu personisko ieguvumu, mazāk maksājot par apkuri, bet arī Jūsu ieguldījumu planētas ekosistēmas glābšanā – koka karkasa māja apkārtējā vidē izdala gandrīz uz pusi mazāk CO2 jeb tā saukto „siltumnīcas gāzu” izmešu. Tieši tāpēc koka karkasa mājas tiek dēvētas par „zaļām” un videi draudzīgām. Vēl daudz iespaidīgākus siltuma enerģijas ietaupījumus ir iespējams panākt t.s. eko jeb „pasīvajās” koka mājās. Pēdējā laikā medijos lasītie apraksti un demonstrētie sižeti, ka šādas mājas ziemas laikā iespējams apsildīt gandrīz vai tikai ar sveci, nebūt nav zinātniskā fantastika, bet gan realitāte. Tiesa, šo māju būvniecība ir atšķirīga un izmaksas – augstākas nekā parastajām koka karkasa mājām, taču arī vēlākais ietaupījums uz apkures rēķiniem ir vēl daudz lielāks.

Atbildēt